יום שישי, 21 באפריל 2017

דבר תורה, חדשות ותכניות: דף שבועי/ מטה המקדש

המטה המשותף לתנועות המקדש || עדכון לשבוע פרשת שמיני

דבר תורה לפרשת שמיני מאת הרב אליהו ובר • תוכניות והיערכות לקראת יום ירושלים • חדשות הרגל והשבוע החולף  נתונים על השבוע החולף בהר הבית  עדכון שבועי של המטה המשותף • רוצה להצטרף לרשימת המנויים? היכנס לקישור: https://www.lamikdash.com/Account/Register.aspx

↓ עדכוני המטה המשותף לתנועות המקדש - שמינידבר תורה לפרשת שמיני || הרב אליהו ובר

השבוע נקרא בעזרת ה' את פרשת שמיני, יש בפרשה בתוך חגיגות היום השמיני, שעליהם אמרו בגמ' (מגילה י:), אותו היום היתה שמחה לפני הקדוש ברוך הוא כיום שנבראו בו שמים וארץ, ובתוך השמחה הגדולה הזאת נדב ואביהוא נכנסים להיכל והקטירו קטרת ומיד מתו לפני ה'. 

איננו יודעים טעם העונש אבל בתורה נאמר בלשון סתומה שמשמעותה שלא נהגו כבוד מספיק במקום הקדוש ביותר, וחז"ל פירשו את זה או בהוראה שלא כדין (עיי' בבלי עירובין סג. וירוש' שביעית ו' א') או שלא נשאו נשים קודם לכן (עיי' בבלי יבמות סד.) או שנכנסו שתויי יין לעבודה כמו שאמרו במדרש רבה (שמיני).

הדבר שבא העניין ללמדנו את שמירת הקדושה הנצרכת כשנכנסים למקום המקדש, אף שלתוך העזרה איננו נכנסים, מכל מקום למקדש אנחנו כן נכנסים (יש כמה מקומות שמגדירים את כל הר הבית כמקדש כגון מדרש רבה שמות פרשה טו), וממילא יש לפני הכניסה להתכונן לא רק בטבילה והיטהרות הלכתית אלא יש להתבונן במצוות מורא מקדש ובהלכותיו, לדעת שהולך לפני ה' וכל ההליכות והתנועות בדרך ובהר עצמו צריכות להיות מתאימות לעניין הזה.

לא מזמן ראיתי באיזה קובץ ישן שמדבר על הלכות חציצה בטבילה לפני העלייה להר הבית והגדיר זאת כך, שכל דבר שמקפיד עליו בדרכו לאדם גדול חוצץ, ואף שלא כתב את הדברים בתוך הלכות העליה אלא לגבי הטבילה קודם, נראה לי שזה צריך להיות גדר בעלייה שלנו שכל דבר שאיננו עושים בפני אדם גדול לא עושים שם, וכל אחד יחשוב בנפשו מיהו אדם גדול אצלו, אם רב מסויים גדול בתורה או לחילופין שר גדול ראש ממשלה או נשיא במדינה זו או אחרת, ובדרך זו יש להיכנס להר הבית (דהיינו בין בלבוש ובין ברגשות הלב).

ודבר לסיום על מורא מקדש: יש אנשים שמפני המורא כבר לא נכנסים בכלל, אבל כאותה דוגמא שלמעלה כולם היו רוצים להיכנס לאדם גדול שמכבדים אותו רק כשמגיעים עושים זאת בכבוד ובשמחה, אף אנו זאת היא מצוותינו להיכנס במורא ובשמחה כמו שנאמר "באו לפניו ברננה".

יום ירושלים || במשוך היובל המה יעלו בהר

ההכנות לקראת יום ירושלים וציון יובל שנים לשחרור הר הבית ומקום המקדש מתקדמות במלא הקיטור.

לפני 50 שנה הפקרנו את הר הבית ומסרנו אותו לידי הוואקף. השנה, בים ירושלים, יעלו בע"ה אלפים להר הבית.

יחד ניתן משמעות לביטוי ההיסטורי "הר הבית בידנו".
יחד נתקן את המחדל ההיסטורי במסירת הר הבית לאיסלם.

כל מי שרוצה לסייע מוזמן להכנס לדף המצורף:


סיכום שבועי מהר הבית || יראה - כפות המנעול - חדשות הר הבית

742 יהודים עלו השבוע להר הבית. הנתון הזה מצביע על זינוק חד במיוחד של 90% במספר עולי הר הבית בטהרה לעומת השבוע המקביל אשתקד. אז עלו להר הבית כ- 390 יהודים. 

רוב העולים השבוע עלו בשני ימי החג שפתחו את השבוע. אולם גם בימים שלאחר החג ניכרה עלייה של 18% במספר העולים לעומת אשתקד.

📌שמחות
עונת החתונות כעת ביובש בגלל ימי ספירת העומר שלא הוקרב גם השנה. אולם חתני בר מצוה מגיעים ועולים. השבוע נצפתה בהר כלת בת מצוה שעלתה עם כל משפחתה לקראת קבלת עול מצוות.

📌 עצורים
4 יהודים נעצרו/עוכבו השבוע בהר הבית.
3 בטענה שהתפללו בגלוי. 1 על שהשתחווה וזעק שמע-ישראל.
כולם שוחררו תוך זמן קצר.

⛔ יום שני הבא סגור ליהודים
ביום שני הקרוב, יום השואה, הר הבית יהיה סגור ליהודים עקב חג מוסלמי שיחול באותו יום. תנועת יראה מגנה את ההחלטה לסגור את ההר ביום כה חשוב למדינת ישראל ומקווה שדברים מהסוג הזה לא יחזרו על עצמם. 

⌨ הנתונים באדיבות: 
*ייראה* - עידוד עליה להר הבית כהלכה
נועם 0505290634, גילת 0502607189


פעילות קרובה || הודעות

ישיבת מטה ארגוני המקדש הבאה פתוחה לכל, ותתקיים אי"ה ביום ראשון הקרוב, כ"ז ניסן בשעה 18:30 בערב.

ישיבת המטה תתקיים ב"מדרשה לידע המקדש", רחוב יפו 234 ירושלים. (סמוך לתחנה המרכזית, צמוד לסופר ספיר).
הישיבה תתקיים למשך שעתיים, עד השעה 20:30.

לפני ישיבת המטה בשעה 17:00 תתקיים ישיבה של צוות יום ירושלים - הציבור מוזמן

ביום שלישי כ"ט ניסן יתקיים סיבוב שערים התכנסות בשעה 18:30 ברחבת הכותל (כרוז מצורף)עליית נשים לזכר הלל אריאל הי"ד תתקיים ביום חמישי א' אייר בשעה 08:30 (כרוז מצורף)

השר ארדן משתבח בהכפלת היהודים בהר הבית: 

מדי שבוע מתפרסמת פינה מרתקת של "כפות המנעול" שעוסקת בנקודה מסויימת בהר הבית. קישור לפינה השבועית האחרונה: http://the--temple.blogspot.com/2017/04/blog-post_913.html


ישיבת מטה || סדר יום

ישיבת מטה תתקים כאמור ביום ראשון הקרוב כ"ז ניסן

על סדר היום:
א. תירגול קרבן הפסח - לקחים ומסקנות.
ב. עליות חג הפסח - לקחים ומסקנות.
ג. סעודת הוקרה לעצורי הקרבת הפסח
ד. פסח שני - תוכניות ורעיונות
ה. היערכות ליום העצמאות ויום ירושלים
ו. תוכניות קיץ.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה