יום שלישי, 23 בדצמבר 2014

ממצאים ארכאולוגיים מהתקופה האחרונה בהר הבית

נס גדול היה שם || חותמת כשרות בלי הקפדה על טהרה

בפרויקט סינון העפר מהר הבית נמצאים ממצאים מעניינים לא רק מהתקופות הקדומות. הנה קטע משעשע מעט מאתר האינטרנט של פרויקט סינון העפר מהר הבית על ממצאים, שלגביהם אין ספק שהם מתקופת השלטון העריץ של משטרת ישראל בהר הבית. הממצאים מעידים על מחדלי אבטחה חמורים ועל ילד מחו"ל שהצליח להחדיר אביזר אסור בתכלית...

↓ התיאור המלא של התגליות המעניינות

מה עושה סביבון מהגולה בהר הבית?

סביבון פלסטיק מיהדות התפוצות
הממצאים מסינון העפר מהר הבית אינם רק מהעת העתיקה אלא כוללים גם ממצאים רבים מהתקופה האחרונה. העפר שנחפר בהר הבית עורבב באופן מכוון עם שפכי בניה ופסולת מודרניים על מנת ליצור רושם שלערימות העפר אין כל חשיבות ארכיאולוגית. כמו כן, פני השטח בהר הבית כוללים גם הם פריטים רבים שנפלו במקרה או שנזרקו על ידי המבקרים במקום. מידי פעם עולים בסינון ממצאים משעשעים אשר מעידים על המגוון הרחב של סוגי הפעילויות אשר התרחשו במקום, בעת העתיקה ובזו החדשה.

בין הממצאים המודרניים עלו לאחרונה מספר ממצאים בעלי אופי יהודי "פולחני". כידוע, משטרת ישראל אוסרת הכנסה של חפצי פולחן שאינם מוסלמים להר, וכמו כן, כל פעילות פולחנית שאינה מוסלמית אף היא נאסרת במקום.

פלומבת כשרות של הרבנות הראשית
לפני כחודש עלה בסינון שבר של סביבון עשוי מפלסטיק, ועליו מופיע הכיתוב "חג האורים", דגם המנורה והאותיות ה' ש'. עצם קיומו של סביבון בהר הבית הוא עובדה מעניינת בפני עצמה, אך ההופעה של האותיות ה' וש' אשר מייצגות את ראשי התיבות של נס גדול היה שם, מפתיעה עוד יותר. נגהש אלו ראשי התיבות אשר נהוג לסמן אותם על הסביבונים המצויים ביהדות הגולה, לעומת אלו עם האותיות נגהפ (נס גדול היה פה) הנהוגים בארץ ישראל.

בנוסף לסביבון, נתגלו לאחרונה מספר ממצאים המזכירים את הרבנות הראשית לישראל וביניהם פלומבות עופרת עם חותמות כשרות.

האם המבקרים המוסלמים בהר הבית מקפידים על חוקי הכשרות היהודים? האם גם הם מחבבים את משחק הסביבון? ואולי כחלק מהתעמולה של הכחשת המקדש חשוב להם לציין ש"הנס היה שם ולא פה באל-אקצה".
פלומבת כשרות של הרבנות הראשית

אם נחזור רגע להיות רציניים, ככל הנראה הסביבון נפל לילד יהודי שהיה תייר או ממשפחה של עולים חדשים. כמו כן, חותמות הכשרות אינם מפתיעים, מפני שמרבית המזון שהמוסלמים בירושלים רוכשים מפוקח על ידי הרבנות הראשית.

לפרסום המקורי: http://tmsifting.org/352

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה