יום חמישי, 11 בפברואר 2016

חודש חדש בהר הבית - סיכום שבועי במלל ותמונות

משנכנס אדר מרבים בשמחה || נקודות אור בחושך בהר הבית

מתחילים את החודש בהר הקודש  עשרות יהודים בהר הבית בראש חודש  ניתן להגיע לכניסה להר הבית חצי שעה מוקדם יותר  המכינה הקד"צ נחשון בהר הבית  גויים אוהבי ישראל בהר הבית  איך הצליחו ארבע ילדים לשכנע את הוריהם להשתחרר מהלימודים ולעלות להר הבית?  על משטרת ישראל בהר הבית  מעצרים מצד אחד  שיפור היחס מצד שני  איפה אסור לשיר את ההימנון? 

↓ פירוט מקצת אירועי השבוע

במשך השבוע האחרון, הר הבית היה שקט יחסית, מלבד צעקות מקומיות של מוסלמים, שלא הורשו לזוז ממקומם.

למרות שהחורף לא הסתיים, נראה שתרדמת החורף הסתיימה מוקדם מהעונה ומספר העולים ממשיך לעלות.

מתחילים את החודש בהר בהר הקודש

עשרות יהודים עלו להר הבית לכבוד ראש חודש, בשני ימי ראש החודש. הרב יהודה קרויזר, רב הישוב מצפה יריחו עלה ביום רביעי בצהריים.

המשטרה איפשרה ליהודים לעלות יחד בקבוצה של 21 איש. זהו המשך של התקדים משבוע שעבר, לאחר שמאז תחילת מאורעות הדמים מנעה זאת המשטרה.

המכינה הקדם צבאית נחשון

יותר מחמישים מתלמידי המכינה הקדם צבאית נחשון עלו להר הבית בהדרכת אביה פרנקל ומדריך נוסף מטעם "כפות המנעול".

התלמידים הורשו להכנס בשתי קבוצות. הקבוצה בהדרכתה של אביה פרנקל המוכרת בהר, זכתה לקבלת פנים "לבבית" מצד הפורעים הערבים.

שתי הקבוצות זכו להדרכה מקיפה ושהות נינוחה יחסית בהר הבית.


יוריק פמבופים ופיטר-בן הרטוק ביציאה מהר הבית
אז יאמרו בגויים

ג'וריט ואן-בוון ופיטר ואן-הרטוק, שני הולנדים לא יהודים, יכלו לעלות להר הבית בחופשיות עם שאר התיירים, אבל הם בחרו להתעכב ולעלות עם הקבוצה המצומצמת של היהודים שומרי המצוות, על כל ההגבלות והתסכולים הכרוכים בכך. ולמה? כדי להביע הזדהות עם רגשות היהודים ביחס למקום הקדוש הזה. אז יאמרו בגויים.

מחווה משטרתית

החל מתחילת השבוע, מתחילה המשטרה את הבידוק בכניסה להר הבית בבוקר חצי שעה לפני פתיחת ההר, כלומר בשעה שבע בבוקר. הדבר נועד להבטיח את כניסת הקבוצה הראשונה להר הבית בשעה 7:30 בדיוק.

לטיפול משטרתי

בצהריים נפתח הר הבית למשך שעה בלבד מ-12:30 ועד 13:30. כמעט מדי יום מתאחרת כניסת יהודים להר אחרי 12:30 ולפעמים הכניסה מתאפשרת באיחור שלעד חצי שעה. היהודים לא מורשים לשהות בהר מעבר לשעה 13:30 למרות האיחור הכפוי בכניסה.

יוצא שכמעט מחצית מזמן השהות בהר בצהריים נגזלת מהעולים היהודים להר הבית.

ההמנון הלאומי - פרובוקציה


אברהם פואה החל לשיר בהר הבית את ההימנון הלאומי - התקווה. השוטרים סתמו את פיו בכח וגררו אותו אל מחוץ להר הבית.

שירת התקווה בכניסה להר הבית

שופט בימ"ש השלום דוד שאול גבאי ריכטר קבע כי, "המשיב חשוד כי כאשר עלה להר הבית באישור, התנהג בצורה שיש בה כדי להפר את שלום הציבור..."


יהודים שרו ביום רביעי את שירת "התקווה" בשערי הר הבית. היהודים ביקשו להזדהות עם הבחור שנעצר בהר בעקבות שירת ההמנון וכמחאה על מעצרו.מעצרי מתפללים יהודים


יהודיה שמלמלה תפילה בהר הבית נעצרה והוצאה מן ההר.היא נדרשה לחתום על הסכמה להרחקה מהר הבית ל-15 יום. הצעירה סירבה לחתום, ומפקד המשטרה הטיל עליה צו הרחקה ללא הסכמתה.

יהודי נוסף נעצר, לאחר שנחשד בכריעה על ברכיו ביציאתו משער השלשלת. הצעיר היה עצור שעה וחצי ונדרש על ידי המשטרה לחתום על הרחקתו מכל העיר העתיקה, למשך 15 יום. הבחור סירב, והמשטרה התפשרה איתו על הרחקה מהר הבית בלבד ל-15 יום.

שני היהודים הוזהרו על ידי מפקד המשטרה, שגם לאחר תום ימי ההרחקה, הם לא יורשו להיכנס להר הבית, אם לא יחתמו על מסמך הסכמה להיכנע לכל תנאי ונהלי המשטרה בהר הבית.

משטרת ישראל

ברור לעולי הר הבית שאת המדיניות בהר הבית קובעת ממשלת ישראל ולא המשטרה. למשטרה יש מרחב תמרון מזערי באשר לאופן מימוש מדיניות הממשלה וביחס לאזרחים.

אין ספק שההתנהלות השלטונית בהר הבית כלפי יהודים בהר הבית היא גזענית ומרושעת, אולם מלחמה במשטרה עצמה משולה לכלב שנושך את המקל שהכה בראשו (המשטרה) במקום לנשוך את היד שאוחזת במקל (נתניהו).

לאחרונה חלו כמה תמורות ביחס שבין המשטרה לעולי הר הבית, דבר שבא לידי ביטוי בהגדלת הקבוצות, בהקדמת הבידוק בבוקר, בהתנהגות אנושית יותר כלפי העולים ובקשר הרציף של הפיקוד המשטרתי עם נציגים של העולים. היטיב לבטא את התמורות אסף פריד במאמרו: רוח חדשה נושבת בהר הבית >>.

לא כל העולים רואים עין בעין את היחס הראוי ואת הקשרים שיש לקיים עם המשטרה. אין ספק שיעברו עוד מים רבים בירדן והיחסים עם המשטרה ידעו עוד תמורות רבות. על כל פנים ברור שכשתגיע ההוראה המתאימה, תדע המשטרה לפעול בהתאם.

מתכוננות לבניין המקדש

נשות המקדש מתכוננות לחיים בצל המקדש. קבוצת נשים התכנסה השבוע בפסגת זאת בירושלים לשיעור מפי הרבנית עידית בר טוב ולימוד משותף של חיי טהרה וקדושה בזמן בניי הבית בקרוב.

השיעור הינו חלק מסדרת שיעורים של נשים למען המקדש.

תודות

תודה לגילעד הדרי על חלק מהתמונות ועל ההתמדה שלו בהר הבית. יתן לו השוכן במקום בריאות והרבה כח לעוד שנים רבות וטובות.

תודה לאלישמע סנדמן מארגון ייראה על איסוף הנתונים היום-יומי במסירות אין קץ.

תודה לש"א החפץ בעילום שמו על המסירות לבית ה' ועל הסיוע הרב באיסוף החומר והתמונות.

תודה לכל העולים המסורים להר הבית, למפעילי האתרים ודפי הפייסבוק, לצלמים ולכל הפעילים.


ישלם ה' שכרכם הרבה מהשמים ויזכה אתכם ואותנו לראות מהרה בנחמת ציון בבניין בית המקדש.

ארבעה חברים מקרית ארבע ביקשו להשתחרר מהלימודים ולעלות בראש חודש להר הבית
ההורים אמרו שלבניין בית המקדש לא מבטלים תינוקות של בית רבן,
הילדים אמרו שלא מדובר רק על בניין, אלא גם על לימוד תורת הבית.
ההורים נשברו והסכימו. המורים ענו אמן. הילדים עלו ולמדו בהר את תורת הבית
כך מתאר הבחור:
זכיתי היום, לרגל יום הולדתי ה-16 לעלות להר הבית,
יחד עם חברים יקרים, ועם הרב יהודה קרויזר שליטא.
בצאתם מן הקודש

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה