יום חמישי, 16 במרץ 2017

לראשונה בכנסת: שדולה למען הר הבית

מתפילה חופשית ועד בניין בית המקדש || מתגייסים למען הר הבית

לראשונה בכנסת: שדולה לחיזוק הקשר היהודי למען הר הבית • השדולה בראשות ח"כ יהודה גליק ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי הושקה היום בכנסת • באירוע הוצגו ממצאים המעידים כי מבנה כיפת הסלע נבנה בהשראת בית המקדש היהודי.


↓ חברי הכנסת מתגייסים למען הר הבית

היום (רביעי) הושקה בכנסת השדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית בראשות ח"כ יהודה גליק ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם-רפאלי. במהלך הכינוס הציג הארכאולוג אסף אברהם, לשעבר מנהל הגן הלאומי סובב חומות ירושלים, ממצאים המעידים כי מבנה כיפת הסלע נבנה בהשראת בית המקדש היהודי.

באירוע שנערך בהשתתפות כלל הארגונים העוסקים בחיזוק הקשר היהודי להר הבית, עלו שורת עקרונות לחיזוק הקשר היהודי להר. מתוכם שתי סוגיות מרכזיות והן הרחבת שעות הכניסה ופתיחת ההר בשבתות וכן שינוי התנהלות המשטרה המגבילה את תנועת היהודים בהר. בנוסף דובר על הצורך לפעול במערכת החינוך ולשנות את התפיסה בה הכותל המערבי הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי.

באירוע השתתף השר אורי אריאל וחברי הכנסת אמיר אוחנה ויואב קיש, וכן השתתפו המטה המשותף לארגוני הר הבית, תנועת 'הסטודנטים למען הר הבית', הקרן למורשת הר הבית, המכון לאסטרטגיה ציונית, נשים למען המקדש, נשים בירוק, הפורום המשפטי הבינ''ל, הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, הקרן למורשת הר הבית, אם תרצו, חוזרים להר, ישראל שלי, מטה ארגוני המקדש, המדרשה לידע המקדש, הרב מנחם מקובר ויהודה עציון

חבר הכנסת יהודה גליק אמר שהר הבית הוא האתר הקדוש ביותר לעם היהודי – זו עובדה בדיוק כשם שירושלים היא בירת העם היהודי – האם העמים יכירו בכך או לא זו בעיה שלהם. השבוע התקבלה החלטה חשובה על ידי השרים רגב ואלקין על הקמת מנהלת למורשת הר הבית. בניגוד לתחזיות לאיומים ולחששות, האדמה לא בערה. בעבר המשטרה התבקשה להרחיק מתפרעים אל מחוץ להר והוזהרה שאם זה יבוצע, העולם יתהפך. הפורעים הורחקו, מספר היהודים העולים עלה ולא פרצה מלחמה.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה שהחיבור שלנו לארץ ישראל ולהר הבית מעוגן בממצאים ארכיאולוגים רבים. מצד הערבים ישנה התנהלות אחידה – הכחשה ויצירת נרטיב אלטרנטיבי. שיבתנו ארצה לאחר אלפיים שנות גלות מקובעת אצלם כנרטיב של קולוניאליזם. מבחינתם אנחנו לא קשורים לפה ודוחים את סיפורי התנ"ך שקושרים אותנו לכאן.

"לפני כמה ימים נכתב פסק דין כנגד אישה שתקפה אותי בהר הבית, אליו עליתי מספר ימים לאחר ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק. הפסק דין שנכתב על ידי שופט במדינת ישראל קבע במפורש שהר הבית מקודש ליהודים. אולם עדיין, בעוד שמשטרת ישראל מצהירה שאין מניעה מעליית חברי כנסת להר אך חברי כנסת מנועים מלעלות להר. אני דורשת מראש הממשלה לתקן את המצב."

השר אורי אריאל הגיב לדבריה ואמר: "אפשר לומר כאן מילה טובה על משטרת ישראל. היא לא סיפקה לראש הממשלה את האליבי שיש בעיות ביטחוניות המונעות עליית חברי כנסת להר. העובדה כי ישנן הגבלות שונות ומשונות על יהודים המבקשים לעלות, לא רק שמשפילה את העולים עצמם אלא גם את המדינה."

הארכיאולוג אסף אברהם, לשעבר מנהל הגן הלאומי סובב חומות ירושלים אמר שבעולם המוסלמי המושג בית אל-מקדס מוכר כיום כשם נרדף לירושלים. אולם על בסיס עדויות ארכיאולוגיות, כתבים מתקופת האסלאם הקדום ואיורים עתיקים ניתן לראות שהוא מתייחס לתרגומו בעברית – בית המקדש. 

"מקורות קדומים מציינים שבית אל מקדס הוא בית המקדש שנבנה על ידי המלך שלמה, נמצאו גם מטבעות מהמאה השביעית עם פסוקים מהקוראן, מצד אחד ומנורה מהצד השני. ישנם ציורים עתיקים המוכיחים שבתקופות קדומות מוסלמים התפללו לעבר אבן השתייה ולא למכה, וכן התבצעו שם טקסים משותפים ליהודים ומוסלמים בהשראת בית המקדש: הקטרת קטורת, הדלקת נרות ועוד."

הרב מנחם מקובר אמר שלא צריך להתבלבל ולפחד – צריך להיערך ולדבר בריש גלי על הקמת בית המקדש. גם בקמעה קמעה יש שלבים – ואנחנו צריכים להתחיל בדירה למזבח תחילה – מה עם חופש הפולחן שלנו? אין אנו זכאים להקים מזבח ולזבוח קורבנות? זה היעד – בפסגת הר הבית יש מקדש.

תום ניסני 'סטודנטים למען הר הבית' אמר שהמקום הזה מתנהל כמו אקס טריטוריה של המדינה וזו מציאות בלתי מתקבל על הדעת. למשטרה יש תפקידים והם צרכים לפעול בתחום אחריותם ולא לחרוג. התפקיד שלהם הוא לא לעקוב אחרי יהודים כדי לוודא שהם לא מתפללים. מעבר לזה ישנה מגמה בציבור הכללי שיש לשנותה והיא ההתייחסות אל הכותל המערבי כאל מקום הקודש האלטרנטיבי.

עו"ד איציק בם, הפורום המשפטי למען ארץ ישראל אמר שלפי חוק המקומות הקדושים עונשו של אדם המונע מאדם אחר לגשת למקומות קדושים הוא עד חמש שנות מאסר. אך האבסורד כאן הוא שדווקא המשטרה היא שעושה זאת. יהודים נעצרים בחשד שמא התפללו בהר, אולם לבית משפט אין מה לעשות נגדם. צריך לאפשר תפילת יהודים על ההר מלכתחילה.

2 comments:

  1. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

    השבמחק
  2. הדברים שנאמרו על ידי:
    http://bit.ly/2nq5doS

    השבמחק