יום שני, 26 ביוני 2017

קדוש למוסלמים? רק כשהיהודים בשטח

קדושה התלויה בדבר || קדוש לניגוח

האם הר הבית באמת קדוש למוסלמים? • עיון קל בקורות המקום ובתמונות מגלה שהתשובה תלויה בפוליטיקה • הר הבית קדוש בעיקר להתנגחויות בזירה הפנים מוסלמית ובזירה מול אויב חיצוני • צפו בעזובה בהר הבית בתקופת הכיבוש המוסלמי ממלחמת השחרור ועד ששת הימים • תחת שלטון ישראל חזר ההר לשמש כמרכז הסתה נגד עם ישראל

הר הבית עם שחרורו בששת הימים. עשבים שוטים שלא נוכשו ושמעטים דרכו עליהם

↓ תמונות מספרות

"הר הבית - המקום המקודש לשלוש הדתות המונותאיסטיות", כך נוהגים יהודים רבים להציג בגאון את מקום מקדשנו. יש משהו בעובדה שגויים רבים לוטשים עיניהם אל המקום שקידשו אבות האומה הישראלית כמקום קדוש.

הנביא ישעיהו מתאר שבאחרית הימים כל הגויים יכירו בקדושת הר בית ה' וכך הוא מתנבא:
וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים, וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל-הַגּוֹיִם.
 מי  שממשיך לקרוא בנבואתו,  נוכח שאותם גויים לא יבואו לבנות מסגד במקום חלילה, ובטח שלא יפנו בתפילתם את אחוריהם אל היכל ה'. ישעיהו מתנבא שהגויים יכירו בגדולת ה' א-לוהי יעקב ויבואו לעובדו במקדשו. ללמוד מדרכיו וללכת באורחותיו:
וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל-הַר-ה', אֶל-בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו, וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו. כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה, וּדְבַר-ה' מִירוּשָׁלִָם.
קדושת הר הבית לאסלאם נובעת מקדושתו לעם ישראל. היחס למקום תלוי בפוליטיקה איסלאמית פנימית, או במאבקם הלאומי בעם ישראל.

הר הבית בשנת 1950. העזובה שולטת

בתקופת שיבת ציון הפך הצורר אמין אל-חוסייני את הר הבית לכלי במלחמתו לשיסוי המוסלמים ביהודים. הוא דאג להפוך את ההר לאתר מרכזי בתיאולוגיה המוסלמית ואז הסית על סכנה לאיסלמיותו של המקום מצד היהודים שחוזרים לארצם. במסע האיומים הללו , הוא הסית את המוסלמים לצאת לפרעות ביהודים.

לאחר מלחמת השחרור הר הבית חזר להיות תחת כיבוש מוסלמי עד לתשועת ששת הימים. בניגוד להסכמים החתומים על ידי ירדן, יהודים לא הורשו על ידה להתקרב להר הבית או אפילו לכתליו. מתוך כך המקום כבר לא שימש עוד כלי במלחמה נגד עם ישראל.

לכאורה, לפחות מסיבות פנים ערביות, צריך היה המקום להיות חשוב לבית המלוכה ההאשמי הירדני, שהפך אותה לאפוטרופסית של המקום האסלאמי השלישי בקדושתו, למרות זאת המקום לא עורר עניין רב בקרב המוני המוסלמים. לא רק שירדן לא קבעה את בירתה בירושלים הכאילו קדושה לאיסלם אלא שאפילו הר הבית עצמו לא נחשב בעיניהם. עשבים שוטים שעלו בו לא נוכשו ומראהו העזוב מעיד יותר מכל על חוסר עניין איסלמי בהר שנפל בחלקם. אחרי מלחמת ששת הימים, חזר פתאום הר הבית שוב להיות "מקום קדוש לאסלאם".  הצורך הפוליטי במנוף הסתה נגד עם ישראל, שוב העלה את הר הבית על נס האיסלם.

לצערנו היו גורמים בממשלות ישראל שלאורך השנים  התנדבו לבצר את מעמדו המוסלמי של מקום המקדש, חלקם מתוך תיעוב והתנכרות לתורת ישראל כמו משה דיין, שבהחלטת יחיד מסר את מפתחות המקום הקדוש ביותר לעם ישראל לידי שודדי המקום המוסלמים. בהחלטה מוצהרת מצידו שהר הבית צריך לשמש כאתר דתי פעיל למוסלמים, ואילו ליהודים הוא צריך להיות אתר תיירות היסטורית בלבד וחלקם המשיכו לאכוף את המגבלות הדרקוניות שהוא הטיל על יהודים בהר הבית, רק מתוך כניעה לאיומים האיסלמיים. בפרט בימים כמו  סוף הרמדאן, וחגיהם, בהם הם מורשים להשתולל בהר הבית כאוות נפשם, בעוד מיהודים נמנעת הגישה להר גם בשעות המועטות שההר עוד נותר פתוח ליהודים בימים רגילים. 

לעומת הימים בהם הר הבית היה תחת ידם, אז לא השקיעו אפילו בניכוש העשביה שצמחה בה מחוסר שימוש, כיום, נשפכים שם מליוני לירות איסלאמיות למטרות מאבק וכיבוש אזרחי של המקום, בניסיונותיהם למנוע את שיבת ישראל להר ושיבת המקדש לישראל.

הר הבית 1960. עשבים שוטים ומרצפות מתרוממת לאחר שנים של הזנחה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה