יום חמישי, 7 במאי 2015

צפו: ל"ג בעומר בהר הבית: קול מצהלות חתנים

קול ששון וקול שמחה || קול חתן וקול כלה

יהודים רבים עלו היום להר הבית לרגל ל"ג בעומר, ביניהם חתנים שנישאים הלילה עם פתיחת עונת החתונות. עולי הר הבית מחדשים את המנהג הקדום שהנהיג המלך שלמה בתחילת בית ראשון.

רבים מעולי הר הבית מקפידים לעלות להר הבית בל"ג בעומר ולחדש את הקשר ההדוק של יום זה עם בנין המקגדש השלישי בידי אדם (ר' קישור: ל"ג בעומר: צום? חג? למה? ומה הקשר לבנין המקדש?).

↓ צפו: מחזירים את השמחה להר הבית↓ מחדשים בהר הבית את המנהג הקדום

מנהג החתנים להתברך בהר הבית הוא מנהג קדום עוד מימי בית ראשון. לפי המסופר במסכת שמחות ראה שלמה המלך בנה שני שערים בהר הבית, אחד לחתנים ואחד לאבלים ומנודים. ובשבתות היו מתקבצים שם יושבי ירושלים, עולים להר הבית ויושבים בין שני השערים הללו, כדי לגמול חסדים לאלו ולאלו. לפי המסורת השערים האמורים, הם אלו הקרויים בימינו שער הרחמים.

בספר פרקי דרבי אליעזר התנא מבית שני, אף מסופר על נוסח ברכה מיוחדת לחתן שהיו מברכים בהר הבית. לפי המסופר שם, ראה שלמה המלך שמידת גמילות חסדים גדולה לפני הבורא, לכן כשבנה את בית המקדש בנה בו שני שערים אחד לחתנים ואחד לאבלים ולמנודים, והיו ישראל הולכים בשבתות ויושבין בין שני שערים הללו. הנכנס בשער חתנים היו יודעין שהוא חתן, והיו אומרים לו: "השוכן בבית הזה ישמחך בבנים ובבנות".

כרגיל בתקופה האחרונה, התגודדו גם היום מוסלמים ומוסלמיות שכירות ברחבי ההר, וגידפו את היהודים שעלו למקום. שוטרים רבים גוייסו כדי לחצוץ ביניהם ליהודים.לא נרשמו מעצרים של מגדפים, ובשלב זה המשטרה אף לא מרחיקה אותם מההר.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה